Kina w Katowicach

KINA KATOWICE.

1.) Kino studyjne "Światowid" - kino znajdujące się w Katowicach, przy ul. 3 maja 7, prowadzone przez Instytucję Filmową "Silesia-Film".

Katowickie kino studyjne "Światowid" istnieje od lat 40. XX wieku, lecz jego historia kina sięga lat jeszcze wcześniejszych. Na początku XX wieku Julius Eckerich założył nowe kino o nazwie "Colosseum" (z miejscami dla 400 widzów), powierzając jego budowę mistrzowi budowlanemu Martinowi Tichauerowi. Pierwsze zbudowane od podstaw katowickie kino otwarto w Boże Narodzenie, 25 grudnia 1909 roku. W prasie reklamowano je jako "największy teatr kinematograficzny na Górnym Śląsku".

Obecnie "Światowid" należy do międzynarodowej organizacji Europa Cinema, promującej kino europejskie, oraz Sieci Kin Studyjnych. Kierownikiem kina jest Adam Pazera.

Obecnie kino dysponuje dwiema salami kinowymi: dużą z 212 miejscami i kameralną z 34 miejscami. W 2012 roku duża sala została wyposażona w nowe nagłośnienie, srebrny ekran oraz projektor cyfrowy 4K.

Oprócz codziennego repertuaru, w którym zawarte są premiery filmów oraz pokazy przedpremierowe, organizowane lub współorganizowane są przeglądy filmowe i retrospektywy, np. przegląd młodego kina niemieckiego, francuskiego, czeskiego itd. Kino bierze udział w cyklu "Nowe Horyzonty" oraz w katowickim Festiwalu Filmów Kultowych.

 

2.) Kinoteatr Rialto − kinoteatr mieszczący się w Katowicach przy ul. Św. Jana 24, prowadzony przez Instytucję Filmową "Silesia-Film". Zajmuje się pokazami filmowymi i teatralnymi oraz koncertami.

Obecnie „Rialto” prowadzi działalność kinową - odbywają się seanse filmowe, maratony, przeglądy i festiwale, oraz związaną z prezentacją form teatralnych czy koncertów muzycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W kinoteatrze funkcjonuje Młodzieżowy Klub Filmowy oraz Filmowy Klub Seniora, skupiających dane grupy wiekowe na dedykowanych dla nich projekcjach filmowych. „Rialto” jest organizatorem Katowickiego Przeglądu Filmów Górskich oraz Festiwalu Kultury Ekologicznej Zielono mi. Od wiosny 2011 wyświetlane są transmisje na żywo, w jakości HD, z Teatru Bolszoj w Moskwie.

3.) Kino Kosmos − kino znajdujące się w Katowicach, przy ulicy Sokolskiej 66, prowadzone przez Instytucję Filmową "Silesia-Film".

Budynek kina został wzniesiony w latach 1959-1965. Kino zostało zaprojektowane przez Stanisława Kwaśniewicza w stylu późno modernistycznym. Wówczas „Kosmos” posiadał jedną z największych sal kinowych na Śląsku – mogła jednocześnie pomieścić ok. 600 widzów - wyposażoną w jedyny w regionie wklęsły ekran panoramiczny.

W 2004 roku rozpoczęto gruntowną przebudowę. Otwarcie kina po modernizacji miało miejsce 7 października 2006 roku. Nazwę obiektu zmieniono na „Centrum Sztuki Filmowej”. Po poprzednim wystroju pozostały żyrandole i ścienna mozaika przedstawiająca Pana Twardowskiego na kogucie. W 2010roku, po czterech latach od przebudowy kino powróciło do dawnej nazwy. Z tej okazji na elewacji budynku zamontowano nowy neon. W 2012 zmieniono aranżację holu budynku według projektu pracowni „Wzorro”. Architekci dostosowali stylistykę wnętrz do estetyki przełomu lat 50 i 60, gdy powstało Kino Kosmos.

Obecnie kino dysponuje dwiema salami kinowymi. Duża, nosząca nazwę Nostromo, posiada 367 miejsc na widowni i srebrny ekran. Mała, nazwana Solaris, mieści 46 składanych foteli z pulpitami. Kabina projekcyjna wyposażona jest zarówno w dwa projektory analogowe na taśmy 35 mm, jak i projektor cyfrowy.

Oprócz samego kina, w budynku mieści się również kawiarnia, galeria oraz Mediateka, gdzie znajdują się cztery stanowiska do oglądania filmów na DVD, VHS i Proxsys oraz czytelnia filmowa. Ponadto w Kinie Kosmos zlokalizowana jest siedziba Filmoteki Śląskiej oraz Zespołu Produkcji i Usług Filmowych Instytucji Filmowej "Silesia-Film".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W kinie „Kosmos” funkcjonuje Dyskusyjny Klub Filmowy „Ambasada”. Odbywają się stałe cykle filmowe: „Filmoteka Konesera”, „Pora dla Seniora” oraz „Czwartki z kryminałem”. Można w nim również zobaczyć transmisje na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Yorku. Ponadto kino jest głównym obiektem Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN oraz organizatorem projektów edukacji filmowej, skierowanych do nauczycieli i uczniów wszystkich grup wiekowych.

4.) Multikino. Galeria Katowicka.

 

 

 

 

 

 

 

 

5.) Cinema City Katowice/ Punkt 44 Katowice/ Imax.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.) Cinema City SCC Katowice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.) Planet Cinema. Altus ul.: Uniwersytecka 3